2 روش ایجاد نیم فاصله در ورد، اکسل و وردپرس

ایجاد نیم فاصله در ورد ، اکسل و وردپرس شهر دانش ایوان کسری
فهرست مطالب

ایجاد نیم فاصله در ورد و اکسل معمولاً کاربرد زیادی دارد. به خصوص برای کلمات دو بخشی نباید از یک کاراکتر فاصله استفاده کرد و می بایست از نیم فاصله استفاده نمود. به عنوان مثال کلمه کتاب های اشتباه است و باید آن را کتاب‌­های تایپ کرد. نیم فاصله یکی از اصول نگارشی است که در مشاغلی که نیاز به مهارت تایپ دارند و در مواردی مانند مقالات، پایان‌نامه‌ها، نامه‌های اداری و … باید رعایت نمود.

نیم فاصله چیست؟

نیم فاصله همانطور که از نامش مشخص است یک کاراکتری است که به اندازه نیمی از کاراکتر فاصله فضا می گیرد. بدین ترتیب در کلمات دوبخشی که باید مطابق اصول نگارشی جداگانه نوشته شوند اما نباید به اندازه یک کاراکتر فاصله بین آنها قرار گیرد، از نیم فاصله استفاده می شود تا نه فاصله زیاد بین دو کلمه قرار گیرد و نه به هم متصل شوند.

مثال هایی از کاربرد نیم فاصله

  • افعال : می­‌دانند، می­‌شویند، می­‌روند
  • پسوند جمع: کتاب­‌ها، ساعت­‌ها، جلسه‌­ها
  • ی اضافه: مجسمه‌­ی من، جلسه‌­ی حضوری
  • کلمه‌‌های دوبخشی: رییس‌­جمهور، جذاب‌­ترین

روش‌های تایپ کاراکتر نیم‌فاصله

برای تایپ کاراکتر نیم‌فاصله، چند روش وجود دارد، این روش ها علاوه بر آن که در ورد (Word) کاربرد دارند در اکسل،پاورپوینت و وردپرس نیز قابل استفاده هستند و می توانید در این نرم افزار­ها نیز از این روش ها استفاده نمایید:

دوره پیشنهادی در شهر دانش : آموزش ورد word 2019

روش اول: با استفاده از کلید میانبر – + Ctrl در محیط نرم افزار ورد word یا نرم افزار اکسل Excel و … می‌توانید نیم‌فاصله را درج کنید. دقت کنید که حتماً باید از کاراکتر «-» در قسمت بالای صفحه کلید و کنار عدد صفر استفاده کنید و کلید «-» در قسمت ماشین حساب صفحه کلید برای این منظور کارایی ندارد.

دوره پیشنهادی در شهر دانش : آموزش اکسل ICDL

روش دوم: روش دیگر استفاده از کلیدهای میانبر Ctrl+Shift+2 است. با نگه داشتن هم‌زمان این سه کلید قادر خواهید بود بین اجزای یک کلمه در Word یا Excel نیم‌فاصله بیندازید. از این روش در وردپرس نیز برای ایجاد نیم فاصله در متون می‌توانید استفاده نمایید.

دوره پیشنهادی در شهر دانش : طراحی سایت با وردپرس

مطالب مرتبط
کسری نخعی
کسری نخعی
تماس مستقیم : 00989102016310 | کارشناس ارشد مهندسی مکانیک از دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی | برنامه نویس پایتون و علاقه‌مند به پژوهش‌های علمی
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد تخفیف 50 درصدی ویژه نوروز : norouz

X
آینده شغلی خود را با دوره های آموزشی مهارت محور شهر دانش تضمین کنید

عضویت در خبرنامه شهر دانش

در خبرنامه شهر دانش عضو شوید و از آخرین اخبار روز علم و دوره های مهارت محور شهر دانش مطلع شوید. کافیست ایمیل خود را وارد نمایید و روی دکمه اشتراک کلیک کنید.