خودروی پرنده از رویا تا واقعیت

خودروی پرنده از رویا تا واقعیت شهر دانش ایوان کسری نخعی
فهرست مطالب

شاید تا 10 سال پیش خودروی پرنده چیزی مانند رویا و خیالبافی محض به نظر می رسید و رسیدن به آن غیر ممکن یا خیلی دور تلقی می شد. همانطور که در انیمیشن تهران 1500 خطوط هوایی خودرو ها دیده می شد یا مشابه قالی سلیمان که در هر شرایطی به پرواز در می آمد. اما تا کنون حدود 10 مدل خودروی پرنده که هم در زمین قابلیت جابجایی دارند هم در هوا ساخته شده است.

آرزوی پرواز با خودروی پرنده

خیلی وقت ها در ترافیک های سنگین شهری آدم آرزو می کرد که کاش می شد با یک ماشین پرنده از زمین بلند شود و به پرواز درآید و هرچه سریعتر به خانه برسد و استراحت کند اما متاسفانه امکان نداشت. الان هم امکان ندارد! به این دلیل که ساخت این خودروهای پرنده هزینه بالایی دارند و خرید آن ها سرمایه زیادی طلب می کند ولی در آینده مانند خودروهای معمولی امکان استفاده از آن ها مانند خودروهای امروزی فراهم خواهد شد و رویای حمل و نقل از درب تا درب به واقعیت می پیوندد.

ما در این مقاله قصد داریم به بررسی این خودرو های پرنده موجود و ویژگی های آن ها بپردازیم. از نظر مشخصات فنی و شرایط کاری از برترین تا ضعیف ترین خودروی پرنده در زیر لیست شده است:

1. ایروموبیل AM4 Next

این خودروی پرنده جدیدترین خودروی پرنده 4 نفره شرکت ایروموبیل از کشور اسلواکی است که پس از دو مدل AM4 و AM3 قرار است تا سال 2027 به مشتریان عرضه شود . این خودرو بسیار لوکس و راحت است و به ادعای سازنده برای سفرهای با مسافت 240 تا 800 کیلومتر مناسب است.

اصولاً خودروهای این سازنده در حال حاضر بهترین نوع حمل و نقل را ارائه می دهند به این دلیل که خودروهای پرنده آن هم روی زمین و هم روی هوا امکان حرکتی پایدار و استاندارد را ارائه می دهد. این شرکت سخت‌افزار و نرم‌افزار را طراحی و می‌سازد و از طریق یک اپلیکیشن اختصاصی رزرو پرواز، مسئولیت تجربه مشتری را بر عهده خواهد داشت.

این خودروی پرنده دارای یک سیستم هیبریدی با موتور احتراق داخلی توربو شارژ است که 300 اسب بخار قدرت دارد. می تواند با سرعت 100 مایل در ساعت (160 کیلومتر در ساعت) در جاده و با سرعت 160 مایل در ساعت (260 کیلومتر در ساعت) در هوا حرکت کند.

خودروی پرنده AM NEXT flying car شهر دانش ایوان کسری نخعی

2. ایروموبیل AM4

خودوری پرنده ایروموبیل 4 با الهام از اسب بالدار افسانه ای پگاسوس، یک گونه وسیله نقلیه گران قیمت است که به همان اندازه در خانه در جاده یا در آسمان – ماشین پرنده – است. این خودروی دو نفره حدود 1.6 میلیون دلار قیمت گذاری شده است.

اوج طراحی و مهندسی پیشرو در خودرو و هوافضا، مواد پیشرفته، ویژگی‌های لوکس و طراحی بی‌عیب و نقص، کاری را انجام می‌دهد که هیچ ابرخودرو یا جت شخصی قادر به انجام آن نیست. ایروموبیل می تواند در کمتر از سه دقیقه به‌طور یکنواخت از ماشین به هواپیما – از رانندگی به پرواز – تبدیل شود.

مطلب پیشنهادی : خودروی پرنده چینی فولکس واگن

مشخصات فنی ایروموبیل AM4:

ابعاد
در زمین 6.1 * 2.2 m
در هوا 6.1 * 8.8 m
قدرت موتور هیبریدی توربوشارژ احتراق داخلی
توان 224 کیلووات (300 اسب بخار)
برد عملیاتی
روی زمین 1000 کیلومتر
روی هوا 740 کیلومتر
مشخصات عملکردی
سرعت روی زمین 160 کیلومتر بر ساعت
0 – 100 10 ثانیه
سرعت پرواز 260 کیلومتر بر ساعت
نرخ صعود 6.1 متر بر ثانیه
مسافت لازم برای برخاستن و فرود 400 متر و 300 متر

خودروی پرنده AM4 flying car شهر دانش ایوان کسری نخعی

3. ایروموبیل AM3

این ماشین نسخه قبلی دو ماشین ذکر شده قبلی است. این یک خودروی پرنده صرف نیست، بلکه یک خودوری جمع شونده است. به این معنی که نه تنها برای باندهای هوایی، بلکه برای جاده کاملاً قانونی و قابل استفاده است، بنابراین می‌توانید آن را با بنزین معمولی رانندگی کنید و آن را در هر فضای پارکینگ استانداردی قرار دهید.

نسخه پیشرفته 3.0 اصلاحی از نسخه 2.5 قبلی است که آن را قادر می سازد با سرعت 90 مایل در ساعت بلند شود. برد 430 مایل و میزان مصرف سوخت 15 لیتر در ساعت در حالت پرواز دارد. طراحی شیک و کارایی آسان آن، آن را به یکی از خودروهای پرنده تبدیل کرده است. این خودرو دو نفر ظرفیت دارد و قیمت آن نیز حدود 1.6 میلیون دلار ارزیابی شده است.

خودروی پرنده AM3 flying car شهر دانش ایوان کسری نخعی

دوره پیشنهادی : آموزش پایتون از صفر

4. TF-X

این خورو نیز یکی از بهترین خودروهای طراحی شده برای پیمایش در زمین و هواست که 4 نفر ظرفیت سرنشین دارد. در اواخر سال 2015، ترافیوگا  از اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده (FAA) برای آزمایش پرواز خودروی پرنده TF-X مجوز دریافت کرد. مجوز از FAA در آن زمان به منظور انجام تحقیق و توسعه تجاری در پرواز یک سیستم هواپیمای بدون سرنشین کوچک (sUAS) ضروری بود. در فوریه 2016، ترافیوگا اعلام کرد که آزمایش بار استاتیکی بال‌های فیبر کربن در مقیاس یک دهم را تکمیل کرده است.

طرح اولیه، TF-X، یک خودروی پرنده با موتور هیبریدی-الکتریکی با پیشرانش پروانه ای بود. برای پرواز رو به جلو با سرعت بالا، TF-X پره ها را به عقب جمع می کند و بال ها و ملخ ها را در کناره های بدنه قرار می دهد و از یک فن بزرگ مجرای در عقب برای نیروی رانش استفاده می کند.

این شرکت در آن زمان خاطرنشان کرد که “دیدگاه ترافیوگا برای آینده TF-X این است که یک خودروی پرنده در بازار با پتانسیل بالا در مسیر همگان انقلابی به پا کند. یک وسیله نقلیه تمام الکتریکی با برخاست و فرود عمودی (VTOL) TF-X خودروی پرنده آینده است، نقشه راه توسعه محصول ترافیوگا زمینه دستیابی به این چشم انداز را از طریق یک سری گام های واقع بینانه در دهه های آینده فراهم می کند.

اما در سال 2021 اعلام شد که این شرکت قصد دارد کارمندان خود را تعدیل و شعبه اصلی را از ماساچوست آمریکا به چین انتقال دهد.

مشخصات فنی TF-X

ابعاد
در زمین در یک پارکینک معمولی خودرو
قدرت موتور 
2 موتور الکتریکی 1 مگاوات
برد عملیاتی
روی هوا 800 کیلومتر
مشخصات عملکردی
سرعت پرواز 320 کیلومتر بر ساعت
مسافت لازم برای برخاستن پیشران عمودی(0) 

خودروی پرنده tf-x flying car شهر دانش ایوان کسری نخعی

5. PAL-V

این خودروی پرنده با مهندسی هلندی و طراحی ایتالیایی خود یکی از بهترین محصولات اروپاست. این خودروی پرنده که برای نشستن 2 نفر طراحی شده است، حداکثر وزن برای برخاستن از زمین 910 کیلوگرم تعیین شده و می تواند با سرعت 160 کیلومتر در ساعت پرواز کند. این ابرخودروی 100 اسب بخاری می تواند حداکثر مسافت 500 کیلومتری را طی کند و سوخت آن با حداکثر ظرفیت، 4.3 ساعت دوام می آورد.

Pal-V از آنجایی که یک ژیروپلن است، تیغه های ماشین از باد نیرو می گیرند، به این معنی که تا زمانی که باد وجود داشته باشد، می چرخند. در حالی که این ایده برای اولین بار در سال 1999 به ذهن سازندگان رسید، سال 2017 نشان دهنده راه اندازی عمومی PAL-V Liberty بود و کلیدها در سال 2020 به اولین مشتریان تحویل داده شد.

مشخصات فنی PAL-V 

ابعاد
در زمین 4 * 2 m
در هوا 6 *2 m
قدرت موتور 
توان(موتور زمین) 100 اسب بخار
مصرف سوخت 7.6 لیتر در 100 کیلومتر
توان(موتور پرواز) 200 اسب بخار
مصرف سوخت 26 لیتر بر ساعت
برد عملیاتی
روی زمین 1315 کیلومتر
روی هوا 400 کیلومتر
مشخصات عملکردی
سرعت روی زمین 160 کیلومتر بر ساعت
0 – 100 کمتر از 9 ثانیه
سرعت پرواز 180 کیلومتر بر ساعت
نرخ صعود 6.1 متر بر ثانیه
مسافت لازم برای برخاستن 330 متر 

خودروی پرندهPAL-V flying car شهر دانش ایوان کسری نخعی

مطلب پیشنهادی : ویسکوزیته و 7 کاربرد آن در زندگی روزمره

6. کارپلِین

این خودوری پرنده یکی از معدود خودروهای پرنده ای است که یارانه دولتی دریافت می کند، این اتفاق در سال 2016 رخ داد که دولت آلمان نیم میلیون یورو یارانه به آن اعطا کرد. در ماه مه 2017 این خودروی پرنده به یکی از معدود خودروهایی تبدیل شد که بودجه ذخیره ای را از وزارت اقتصاد فدرال دریافت کرد. این خودرو 220 کیلومتر بر ساعت سرعت دارد و تا 720 کیلومتر می تواند مسافت را پیمایش کند

چیزی که کارپلین را از سایرین متمایز می کند این است که برای انواع استفاده خصوصی و تجاری طراحی شده است. این خودروی پرنده آلاینده های جاده را بسیار جدی می گیرد و برای جلوگیری از ایجاد آلودگی صوتی طراحی شده است. قطعات حیاتی به گونه ای طراحی شده اند که در برابر خمیدگی یا کاهش یا آسیب در معرض قرار گرفتن محافظت شوند. 

مشاهه فرصت های شغلی فریلنسری در شهر کار

اما از نظر طراحی و زیبایی یک مقدار جای کار دارد برای نمونه این خودروی دو نفره، هر نفر در یک محفظه جدا قرار می گیرد و بین آن ها فاصله است که جالب نیست و از نظر طراحی ظاهری بسیار ساده و ابتدایی طراحی شده که جذاب و چشمگیر نیست.

خودروی پرنده carplane flying car شهر دانش ایوان کسری نخعی

مطالب مرتبط
کسری نخعی
کسری نخعی
تماس مستقیم : 00989102016310 | کارشناس ارشد مهندسی مکانیک از دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی | برنامه نویس پایتون و علاقه‌مند به پژوهش‌های علمی
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد تخفیف 50 درصدی ویژه نوروز : norouz

X
آینده شغلی خود را با دوره های آموزشی مهارت محور شهر دانش تضمین کنید

عضویت در خبرنامه شهر دانش

در خبرنامه شهر دانش عضو شوید و از آخرین اخبار روز علم و دوره های مهارت محور شهر دانش مطلع شوید. کافیست ایمیل خود را وارد نمایید و روی دکمه اشتراک کلیک کنید.