گیاخاک چیست و فواید آن چیست ؟

گیاخاک چیست؟ جوانه های سبز در خاک
فهرست مطالب

در این مقاله کوتاه می خواهیم ببینیم گیاخاک چیست ، چگونه تشکیل می گردد و به چه کاری می آید. گیاخاک ماده ای تیره و آلی است که در هنگام پوسیدگی مواد گیاهی و حیوانی در خاک تشکیل می شود.

تشکیل گیاخاک

هنگامی که برگ ها، شاخه ها و سایر مواد گیاهان می ریزند، این موارد روی زمین انباشته می شوند. به این ماده لاشبرگ می گویند. هنگامی که حیوانات می میرند، بقایای آنها به این لاشبرگ اضافه می شود. با گذشت زمان، همه این مواد تجزیه می شوند به عبارت دیگر به اساسی ترین عناصر شیمیایی خود تجزیه می شوند.

گیاخاک چیست ؟

بسیاری از این مواد شیمیایی، مواد مغذی مهمی برای خاک و موجوداتی مانند گیاهان هستند که برای زندگی به خاک وابسته هستند. ماده غلیظ قهوه ای یا سیاهی که پس از تجزیه بیشتر لاشبرگ باقی می ماند گیاخاک نامیده می شود. کرم های خاکی اغلب به ترکیب گیاخاک با مواد معدنی موجود در خاک کمک می کنند.

مطلب پیشنهادی جهت مطالعه : علم کوانتوم چیست ؟

فواید گیاخاک چیست ؟

حال به پاسخ این سوال می پردازیم که فوابد گیاخاک چیست؟ گیاخاک حاوی بسیاری از مواد مغذی مفید برای خاک سالم است. یکی از مهمترین آنها نیتروژن است. نیتروژن یک ماده مغذی کلیدی برای اکثر گیاهان است. کشاورزی به نیتروژن و سایر مواد مغذی موجود در گیاخاک بستگی دارد.

برخی از کارشناسان معتقدند گیاخاک خاک را حاصلخیزتر می کند. برخی دیگر می گویند گیاخاک به جلوگیری از بیماری در گیاهان و محصولات غذایی کمک می کند.

مطلب پیشنهادی جهت مطالعه : قانون بازتاب نور چیست ؟

وقتی گیاخاک در خاک باشد، خاک خرد می شود. هوا و آب به راحتی در خاک سست حرکت می کنند و اکسیژن می تواند به ریشه گیاهان برسد. گیاخاک را می توان به طور طبیعی یا از طریق فرآیندی به نام کود تولید کرد. افراد با جمع آوری مواد آلی پوسیده مانند غذا و ضایعات باغ، کود تولید می کنند تا در نهایت به خاک تبدیل شود.

آیا مهارتی دارید می توانید در شهر کار ثبت نام نمایید و به کسب درآمد بپردازید.

مطالب مرتبط
کسری نخعی
کسری نخعی
تماس مستقیم : 00989102016310 | کارشناس ارشد مهندسی مکانیک از دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی | برنامه نویس پایتون و علاقه‌مند به پژوهش‌های علمی
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد تخفیف 50 درصدی ویژه نوروز : norouz

X
آینده شغلی خود را با دوره های آموزشی مهارت محور شهر دانش تضمین کنید

عضویت در خبرنامه شهر دانش

در خبرنامه شهر دانش عضو شوید و از آخرین اخبار روز علم و دوره های مهارت محور شهر دانش مطلع شوید. کافیست ایمیل خود را وارد نمایید و روی دکمه اشتراک کلیک کنید.