5 تفاوت انرژی های نو و سوخت های فسیلی

تفاوت انرژی های نو و سوخت های فسیلی شهر دانش ایوان کسری نخعی
فهرست مطالب

در این مقاله ، می‌خواهیم تفاوت انرژی های نو و سوخت های فسیلی را بررسی کنیم. ما این دو را نقطه به نقطه مقایسه می کنیم و به شما امکان این را می دهیم که تفاوت بین آنها را درک کنید. در پایان این مقاله، می‌دانید که چرا این دو مهم هستند و در چه زمینه‌هایی با یکدیگر تفاوت دارند. و همچنین متوجه خواهید شد که چرا جهان تلاش می کند به سمت استفاده بیشتر از انرژی های نو و کاهش استفاده از سوخت های فسیلی برود.

تفاوت انرژی های نو و سوخت های فسیلی

بسیاری از مردم فکر می کنند تفاوت بین این دو پیچیده است، اما در واقع، بسیار ساده است. مهم ترین و تا حدودی بارزترین تفاوت بین انرژی های تجدیدپذیر و سوخت های فسیلی، میانگین زمان تجدید است. بنابراین:

1. زمان تجدید و در دسترس بودن

همه ما می دانیم که برای داشتن انرژی های تجدیدپذیر، از منابع طبیعی استفاده می کنیم که به طور مداوم در طول عمر متوسط ​​انسان دوباره تجدید می شوند و برای مدت طولانی به پایان نمی رسند از جمله:

  • خورشید
  • آب
  • زمین گرمایی
  • باد
  • زیست توده
  • هیدروژن

از سوی دیگر، زمان زیادی طول می کشد تا سوخت های فسیلی به طور طبیعی دوباره احیا شوند و در دسترس قرار گیرند. از جمله این سوخت های فسیلی به گاز طبیعی، نفت و زغال سنگ می‌توان اشاره نمود.

هنگام مقایسه و بررسی تفاوت انرژی‌های نو و سوخت‌های فسیلی، به خاطر داشته باشید که اگرچه منابع انرژی تجدیدپذیر احتمالاً برای مدت طولانی وجود دارند، اما ممکن است هر از گاهی در دسترس نباشند. به عنوان مثال، اگر از پنل های خورشیدی استفاده می‌کنید و هوا ابری است، دستگاه شما از باتری و نیروی از پیش ذخیره شده برای انجام کار استفاده می کند. همین امر در مورد توربین های بادی نیز صدق می کند زمانی که باد نمی وزد.

2. هزینه ها

جالب است بدانید که از آنجایی که نیازی نیست برای تجدید دوباره منابع انرژی نو یا تجدیدپذیر کار زیادی انجام دهیم، معمولاً هزینه کمتری نسبت به سوخت های فسیلی دارند. در گذشته، مردم بر این باور بودند که استفاده از چنین انرژی‌هایی هزینه زیادی دارد، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و یافتن روش‌های خلاقانه برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، به اندازه سوخت‌های فسیلی مقرون به صرفه و در بیشتر موارد حتی ارزان‌تر از استفاده از سوخت‌های فسیلی شده‌اند، که در این مورد می‌توان به پنل‌های خورشیدی مثال زد که تولید برق با هزینه کمتر ار میسر کرده است.

مطلب پیشنهادی : ابررسانا چیست؟

علاوه بر این، سوخت های فسیلی باید اکتشاف و استخراج شوند و سپس باید حمل و نقل شوند، بنابراین هزینه آنها بسیار بیشتر از استفاده از انرژی های تجدیدپذیر است. هزینه اولیه انرژی های تجدیدپذیر که ممعمولاً  نسبت به سوخت های فسیلی بیشتر است که این شامل مرحله راه اندازی تجهیزات و دستگاه هایی است که انرژی را برای استفاده نهایی انتقال می دهند. بقیه موارد هزینه کمتری دارند و در برخی موارد هیچ هزینه ای در بر ندارند.

3. ذخیره انرژی های نو در مقابل سوخت های فسیلی

یکی از نکاتی که باعث می‌شود کمی بیشتر به سمت سوخت‌های فسیلی متمایل شویم این است که در مقایسه با منابع انرژی نو یا تجدیدپذیر ذخیره‌سازی آسان‌تر (در واقع ذخیره‌سازی بسیار آسان‌تر) است. رشد سریع فناوری ما را به سمت یافتن جایگزین هایی برای این مشکل سوق داده است، اما هنوز آنطور که باید پیشرفته نیستند و هنوز نمی توان آنها را به طور گسترده مورد استفاده قرار داد.

برای مثال تاکنون در برج های خورشیدی با استفاده از نمک مذاب سعی در ذخیره انرژی دریافت شده از خورشید را استفاد کرده اند و تاحدودی موفق بوده اند.

4. اثرات زیست محیطی

استفاده از انرژی های نو به جای سوخت های فسیلی، شما را قادر می سازد تا تولید کربن خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. هنگام مقایسه یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها انرژی‌های نو با سوخت‌های فسیلی این است که اولی به عنوان «انرژی پاک» در نظر گرفته می‌شود و نسبت به دومی بسیار دوستدار محیط‌زیست است.

مطلب پیشنهادی : پیوند صنعت و دانشگاه

انرژی های تجدیدپذیر هوا و محیط زیست را آلوده نمی کند در حالی که سوخت های فسیلی معمولا CO2 و انواع دیگر عناصر و مواد را آزاد می کنند که ما را با گرم شدن کره زمین مواجه می کند. استفاده از انرژی های نو (به ویژه انرژی خورشیدی و باد) هوای شفاف و خنک تری را برای ما به ارمغان می آورد و در دراز مدت در نتیجه از بین بردن مقدار CO2 منتشر شده در هوا، تنفس راحت تری را برای ما به ارمغان می آورد.

این برای زندگی نسل های بعدی شرایط پایدارتری را به ارمغان می‌آورد و مزیت دیگر در این زمینه این است که زمانی که شما و سایر افراد شروع به توجه بیشتر به منابع انرژی تجدیدپذیر می کنید، تقاضا برای ایجاد زیرساخت های مناسب برای استفاده از این منابع افزایش می یابد و دولت سرمایه گذاری بیشتری در این زمینه خواهد کرد.

5. تقاضا

با افزایش نگرانی ها در مورد گرمایش جهانی کره زمین، مردم نسبت به تفاوت انرژی های نو و سوخت های فسیلی و اقداماتی که باید برای رفع نیازهای خود برای استفاده از سوخت های فسیلی انجام دهند، بیشتر آگاه می شوند. در واقع، در چند سال گذشته، تقاضا برای انرژی های تجدیدپذیر در ایالات متحده افزایش یافته است.

مطلب پیشنهادی : فناوری نانو چیست؟

اگرچه سوخت‌های فسیلی مانند استفاده از گاز طبیعی همچنان در بازار پیشرو هستند، افزایش تقاضا برای تجهیزاتی مانند پنل‌های خورشیدی نشان می‌دهد که ممکن است این امید وجود داشته باشد که تقاضا برای سوخت‌های فسیلی در طول زمان کاهش یابد. اما در حال حاضر، سوخت های فسیلی همچنان بر بازار حاکم هستند.

خلاصه تفاوت انرژی های نو و سوخت های فسیلی

انرژی های نو سوخت های فسیلی
1. زمان تجدید و در دسترس بودن
به طور مداوم در طول عمر متوسط ​​انسان دوباره تجدید می شوند و برای مدت طولانی به پایان نمی رسند زمان زیادی طول می کشد تا سوخت های فسیلی به طور طبیعی دوباره احیا شوند و در دسترس قرار گیرند
2. هزینه ها
معمولاً هزینه اولیه بیشتری دارند اما در مرحله استفاده هزینه کمتری دارند هزینه اولیه کمتر اما به دلیل نیاز به انتقال هزینه استفاده افزایش می یابد
3. ذخیره سازی
در حال تحقیق و بررسی برای روش های مناسب ذخیره سازی انرژی ذخیره سازی آسان تر
4. اثرات زیست محیطی
کاهش تولید کربن و گرمایش کره زمین آلودگی هوا و افزایش تولید کربن
5. تقاضا
تقاضای کمتر تقاضای بیشتر به دلیل عادت بیشتر به این نوع از انرژی

نتیجه

هنگام مقایسه تفاوت انرژی‌های نو و سوخت های فسیلی، دیدیم که در حال حاضر این قیاس ممکن است به سمت استفاده از سوخت‌های فسیلی متمایل شود، اما هر کاری که ما انجام می‌دهیم نتیجه‌ای دارد و استفاده از سوخت‌های فسیلی از این قاعده مستثنی نیست.

ما به استفاده از سوخت‌های فسیلی عادت کرده‌ایم و در بسیاری از موارد، ممکن است کاربردی‌تر باشند، اما نمی‌توان تاثیر آن‌ها بر محیط‌زیست را انکار کرد. اگر به استفاده از سوخت‌های فسیلی ادامه دهیم، در نهایت همانطور که در بالا ذکر کردیم تمام می‌شوند و به دلیل گرم شدن زمین با مکانی می‌مانیم که برای زندگی در آن مناسب نیست.

اکنون هنگام بررسی تفاوت انرژی های نو و سوخت های فسیلی به راحتی می توانید این قیاس را به خوبی درک کنید. نظر شما در مورد این دو چیست؟ نظر خود را در زیر وارد کنید و به ما اطلاع دهید. و اگر در مورد انرژی های تجدیدپذیر یا سوخت های فسیلی سوالی دارید، می توانید در نظرات از ما بپرسید.

مطالب مرتبط
کسری نخعی
کسری نخعی
تماس مستقیم : 00989102016310 | کارشناس ارشد مهندسی مکانیک از دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی | برنامه نویس پایتون و علاقه‌مند به پژوهش‌های علمی
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد تخفیف 50 درصدی ویژه نوروز : norouz

X
آینده شغلی خود را با دوره های آموزشی مهارت محور شهر دانش تضمین کنید

عضویت در خبرنامه شهر دانش

در خبرنامه شهر دانش عضو شوید و از آخرین اخبار روز علم و دوره های مهارت محور شهر دانش مطلع شوید. کافیست ایمیل خود را وارد نمایید و روی دکمه اشتراک کلیک کنید.