آموزش مجازی: راهکاری نوین در آموزش و یادگیری

آموزش مجازی راهکاری نوین در آمزش و یادگیری
فهرست مطالب

در دهه‌های اخیر با پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباطات، آموزش مجازی به عنوان یک روش نوین آموزشی به عنوان یک راهکار نوین در حوزه آموزش و یادگیری، به سرعت در حال گسترش است. آموزش مجازی به عنوان یک روش آموزشی برخط، امکانات بسیاری را برای افراد در اختیار قرار می‌دهد و به آن‌ها امکان می‌دهد تا به صورت آنلاین و در هر زمان و مکانی که بخواهند، به یادگیری بپردازند و این نوع آموزش  می‌تواند به عنوان یک جایگزین مناسب برای آموزش سنتی در نظر گرفته شود. در این مقاله، به بررسی چالش‌ها و تغییراتی که با استفاده از آموزش مجازی رخ می‌دهد، می‌پردازیم.

۱. تغییر در روش‌های آموزش:

یکی از تغییرات اساسی در آموزش مجازی، تغییر در روش‌های آموزش است. در آموزش سنتی، اغلب از روش‌های تدریس یکنواخت استفاده می‌شود، در حالی که در آموزش مجازی از روش‌های تعاملی و مشارکتی استفاده می‌شود. به این ترتیب، دانشجوان قادر به فعالیت در یک محیط تعاملی هستند و می‌توانند با استفاده از ابزارهای مختلفی مانند گفتگوی آنلاین، ویدئوهای آموزشی و تمرینات تعاملی، در فرایند یادگیری خود مشارکت کنند. همچنین با دسترسی دانشجویان به دیگر منابع آنلاین حین گذراندن دوره های آموزش مجازی دانش خود را در رابطه با موضوع دوره تقویت نمایند.

دوره پیشنهادی : آموزش پایتون از صفر

یکی دیگر از مواردی که در آموزش مجازی به دانشجویان کمک شایانی می کند این است که با دسترسی دائمی به ویدیو های کلاس درس می توانند به آسانی مواردی را که در آن ضعف دارند و به مشکل بر می خورند را با مشاهده مجدد ویدیو کلاس برطرف نمایند که می توان این را به عنوان یک مزیت بزرگ این روش آموزشی عنوان نمود.

۲. چالش‌های فنی آموزش مجازی:

استفاده از آموزش مجازی با خود چالش‌های فنی نیز همراه است. این چالش‌ها شامل مسائل مربوط به پهنای باند اینترنت، سرورها، نرم‌افزارها و سخت‌افزارها است. به خصوص وضعیت اینترنت و هزینه آن در این روش آموزش تاثیر شگرفی دارد. علاوه بر این، برخی از دانشجویان ممکن است دسترسی به فناوری‌های لازم برای آموزش مجازی و یا سیستم سخت افزاری مورد نیاز برای این امر را در اختیار نداشته باشند که این نیز چالش جدی‌ای است که باید در آموزش مجازی نظر گرفته شود.

۳. تغییر در نحوه ارزیابی:

یکی از تغییرات مهم در آموزش مجازی، تغییر در نحوه ارزیابی دانشجوان است. در آموزش سنتی، ارزیابی اغلب بر اساس آزمون‌ها و تکلیف‌های کتبی و گاهاً شفاهی صورت می‌گیرد که معمولاً دانشجو یا دانش آموز صرفاً به حفظیات و تئوری می پردازد و در عمل مهارت او به درستی سنجیده نمی شود. اما در آموزش مجازی، ارزیابی ممکن است شامل فعالیت‌های تعاملی مانند گفتگوها، پروژه‌ها، کوییز ها و تمرینات عملی نیز باشد. این تغییر در نحوه ارزیابی باعث می‌شود که دانشجوان بتوانند مهارت‌های عملی خود را بهبود داده و نتایج یادگیری خود را بهبود بخشند.

دوره پیشنهادی:پیشخوان

مطالب مرتبط
کسری نخعی
کسری نخعی
تماس مستقیم : 00989102016310 | کارشناس ارشد مهندسی مکانیک از دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی | برنامه نویس پایتون و علاقه‌مند به پژوهش‌های علمی
اشتراک گذاری
آینده شغلی خود را با دوره های آموزشی مهارت محور شهر دانش تضمین کنید

عضویت در خبرنامه شهر دانش

در خبرنامه شهر دانش عضو شوید و از آخرین اخبار روز علم و دوره های مهارت محور شهر دانش مطلع شوید. کافیست ایمیل خود را وارد نمایید و روی دکمه اشتراک کلیک کنید.