تولید انرژی از طوفان خاک

تولید انرژی از طوفان خاک شهر دانش ایوان کسری
فهرست مطالب

در چند سال اخیر استان خوزستان و کشور ایران درگیر طوفان خاک شده است و اثرات مخربی در آن دارد، اما آیا می توان اثرات مخرب طوفان خاک را کاهش داد؟ بله این امر امکان پذیر است، با گرفتن انرژی از طوفان خاک نه تنها می توان قدرت تخریب آن را کاهش داد، بلکه می‌توان از آن انرژی مفید برای تولید برق استفاده نمود.

این امر اخیراً در دنیا ذهن عده ای را به خود مشغول کرده از جمله در ایالات متحده و ژاپن که همواره با گردبادها و طوفان های سهمگین اقیانوسی یا در عمان که با طوفان خاک و شن دست و پنجه نرم می‌کنند. در حال حاضر با استفاده از توربین های بادی جدیدتری در حال تلاش برای مهار انرژی از این طوفان های مخرب هستند.

تولید انرژی از طوفان در ژاپن

 در ژاپن آتسوشی شیمیزو، بنیانگذار استارت‌آپ انرژی Challenergy، طراحی شیک و به سبک «همزن» با تیغه‌های عمودی که بین پلت‌فرم‌های بالایی و پایینی قرار گرفته است، ساخته است که برای مقاومت در برابر طوفان‌های خشن ژاپن طراحی شده است. طراحی شیمیزو که می تواند در هر جهت بچرخد، اما برای تنظیم سرعت چرخش توربین امکان کنترل آن هست، با الگوهای باد غیرقابل پیش بینی ژاپن سازگار است و در عین حال از آسیب ناشی از چرخش کنترل نشده جلوگیری می کند.

مطلب پیشنهادی : 5 تفاوت انرژی های نو و سوخت های فسیلی

اولین نمونه اولیه میدانی در سال 2016 در اوکیناوا نصب شد. گفته می شود که این توربین می تواند انرژی را از نیروهای عمودی رو به بالا ناشی از حرکت چرخشی طوفان های قدرتمند، معروف به نیروهای مگنوس و همچنین بادهای مستقیم جذب کند. اما آنها هنوز تخمینی برای تولید برق و حداکثر بادهای پایدار ندارند.

پیشخوان

مطالب مرتبط
کسری نخعی
کسری نخعی
تماس مستقیم : 00989102016310 | کارشناس ارشد مهندسی مکانیک از دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی | برنامه نویس پایتون و علاقه‌مند به پژوهش‌های علمی
اشتراک گذاری
آینده شغلی خود را با دوره های آموزشی مهارت محور شهر دانش تضمین کنید

عضویت در خبرنامه شهر دانش

در خبرنامه شهر دانش عضو شوید و از آخرین اخبار روز علم و دوره های مهارت محور شهر دانش مطلع شوید. کافیست ایمیل خود را وارد نمایید و روی دکمه اشتراک کلیک کنید.