ویسکوزیته و 7 کاربرد اساسی روزمره آن

ویسکوزیته و 7 کاربر روزمره آن شهر دانش ایوان کسری
فهرست مطالب

ویسکوزیته یا لزجت مانند نیروی اصطکاک است. این یک ویژگی اساسی سیالات است که برخورد مایعات با جریان را توصیف می کند و به اصطکاک داخلی سیال مربوط می شود. لزجت مایعات یک ویژگی قابل توجه است که در برخی از صنایع باید به دقت اندازه گیری شود.

 به عنوان مثال، لزجت رنگ ها، روغن جلا و محصولات مشابه به طور دقیق تنظیم می شود تا رنگ ها و روغن جلا به طور روان و یکنواخت با غلتک قلم مو روی سطح اجرا شوند.

آیا در زمینه های مهندسی تخصص دارید؟ می‌توانید از همین امروز به عنوان مدرس در شهر دانش ثبت نام نمایید.

اهمیت ویسکوزیته در 7 مثال زیر:

 1. دانش ضریب ویسکوزیته مایعات آلی برای تعیین وزن مولکولی آنها استفاده می شود.
 2.  آگاهی از ضریب ویسکوزیته و تغییرات آن با دما به ما کمک می کند تا روانکار مناسبی را برای ماشین های خاص انتخاب کنیم. در ماشین آلات سبک از روغن های نازک (مثلاً روغن روان کننده مورد استفاده در ساعت) با لزجت کم استفاده می شود. در ماشین آلات سنگین از روغن های بسیار چسبناک (مثال: گریس) استفاده می شود.
  در روانکاری، لزجت مهم ترین مشخصه روغن های روان کننده است و آنچه اغلب فراموش می شود، در گریس ها نیز بسیار حیاتی است.
  ویسکوزیته مقاومت در برابر حرکت است. آب به سرعت جریان می یابد، بنابراین لزجت پایینی دارد، عسل دارای ویسکوزیته بالایی است.
 3.  ویسکوزیته چند دارو، مانند مایعات مختلف مورد استفاده برای از بین بردن زگیل، نیز برای کاربرد آسان تر اصلاح شده است. شرکت‌های دارویی داروهایی مانند شربت سرفه را تولید می‌کنند که لزجت بالایی دارند اما هنوز قابل نوشیدن هستند تا گلو را بپوشانند.
 4. ویسکوزیته رنگ‌ها، روغن جلا و محصولات خانگی قابل مقایسه به دقت تنظیم می‌شود تا بتوان رنگ‌ها و روغن جلا را به نرمی و یکنواخت با غلتک قلم مو اعمال کرد.
 5.  ویسکوزیته نقش قابل توجهی در تهیه و سرو غذا دارد. روغن های پخت و پز ممکن است با گرم شدن، لزجت را تغییر دهند یا ندهند، در حالی که بسیاری از آنها با سرد شدن چسبناک تر می شوند.
  چربی‌ها که وقتی گرم می‌شوند چسبناک هستند، وقتی سرد می‌شوند جامد می‌شوند.
 6.  تجهیزات تولیدی به روانکاری مناسب نیاز دارد تا بدون زحمت کار کند. روان کننده هایی که لزجت بیش ازحد بالای دارند، می‌توانند خطوط لوله را مسدود و مسدود کنند. روان کننده هایی که خیلی نازک هستند محافظت بسیار کمی از قطعات متحرک دارند.
 7.  لزجت پوشش‌ها یکی از پارامترهای کلیدی است که دستیابی به روش پوشش را تعیین می کند. از آنجایی که قابلیت تولید مجدد و تکرارپذیری روش پوشش اغلب با لزجت پوشش مرتبط است، یک پارامتر کلیدی برای کنترل است.
انجام کارهای مهندسی دورکاری در شهر کار تحت عنوان فریلنسر

کاربردهای روزمره سیالات و ارتباط آن با ویسکوزیته:

 1. یک مثال روغن ترمز است. روغن ترمز نیرو را از طریق سیستم ترمز منتقل می کند و اگر لزجت متفاوتی داشته باشد، به درستی عمل نمی کند.
 2. آدامسی که ما استفاده می کنیم ویسکوزیته بسیار بالایی دارد
 3. روان کننده های سیستم های ماشینی نیز تا حدی به دلیل ویسکوزیته خود موثر واقع می شوند.
 4. استفاده از مایع خنک کننده هنگام ماشین‌کاری در کارگاه های تراشکاری
 5. بنزین (به عنوان پاک کننده) که در مغازه ها استفاده می شود

اندازه گیری ویسکوزیته لوازم آرایشی اغلب برای آزمایش ماندگاری انجام می شود تا ثابت شود. اندازه گیری لزجت ابزار مهمی برای تعیین پذیرای تغییرات مواد است. بسیاری از فرمول ها امولسیون های پیچیده ای با ساختارهایی هستند که در طول زمان تغییر می کنند و ممکن است در تغییرات لزجت منعکس شوند.

مطالب مرتبط
کسری نخعی
کسری نخعی
تماس مستقیم : 00989102016310 | کارشناس ارشد مهندسی مکانیک از دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی | برنامه نویس پایتون و علاقه‌مند به پژوهش‌های علمی
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد تخفیف 50 درصدی ویژه نوروز : norouz

X
آینده شغلی خود را با دوره های آموزشی مهارت محور شهر دانش تضمین کنید

عضویت در خبرنامه شهر دانش

در خبرنامه شهر دانش عضو شوید و از آخرین اخبار روز علم و دوره های مهارت محور شهر دانش مطلع شوید. کافیست ایمیل خود را وارد نمایید و روی دکمه اشتراک کلیک کنید.