چاپ لوزی در پایتون با توضیح کامل

چاپ لوزی در پایتون شهر دانش ایوان کسری
فهرست مطالب

چاپ لوزی در پایتون یکی از مسائل جالب و چالش برانگیز زبان برنامه نویسی پایتون است. برای حل این مسئله از روش ریاضی و عددی استفاده می‌کنیم و در نهایت به چاپ لوزی در پایتون با ستاره ‌می‌رسیم.

چاپ لوزی در پایتون به روش ریاضی

برای مثال شکل لوزی زیر را در نظر بگیرید:

*
***
*****
*******
*********
*******
*****
***
*

در این شکل همانطور که می‌بینید یک لوزی با ستاره چاپ شده است. همانطور که می بینید تعداد ستاره ها در هر ردیف فرد هستند و از یک رابطه ریاضی تبعیت می‌کنند. ما با بدست آوردن این رابطه ریاضی می‌توانیم برنامه‌ای بنویسیم که به چاپ یک چنین شکل لوزی در نهایت برسیم.

مطلب پیشنهادی : ب م م در پایتون

این لوزی را به دو مثلث تقسیم می کنیم، در مثلث بالا به ازای هر ردیف(i) تعداد ستاره چاپ شده برابر با 2i-1 است. در کل 5 ردیف(n) داریم که در هر ردیف قبل از ستاره های چاپ شده (n-i) فاصله قرار دارد برای مثال در ردیف 3 ، 5 ستاره و 2 کاراکتر فاصله قبل از آن ها قرار دارد. در نتیجه برای چاپ مثلث بالا از کد زیر استفاده می‌کنیم:

n = int(input('n= '))
for . . .

در صورت تمایل به دسترسی به مطالب این وبسایت به حساب کاربری خود وارد شوید یا عضو شوید .

دسترسی به صفحه حساب کاربری:

پیشخوان

مطالب مرتبط
کسری نخعی
کسری نخعی
تماس مستقیم : 00989102016310 | کارشناس ارشد مهندسی مکانیک از دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی | برنامه نویس پایتون و علاقه‌مند به پژوهش‌های علمی
اشتراک گذاری

عضویت در خبرنامه شهر دانش

در خبرنامه شهر دانش عضو شوید و از آخرین اخبار روز علم و دوره های مهارت محور شهر دانش مطلع شوید. کافیست ایمیل خود را وارد نمایید و روی دکمه اشتراک کلیک کنید.