کشف دو سیاره مانند زمین

کشف دو سیاره مانند زمین شهر دانش ایوان کسری
فهرست مطالب

اخترشناسان در یکی از نزدیک ترین سیستم های چند سیاره ای شناخته شده که در همسایگی کهکشانی ما قرار دارد، موفق به کشف دو سیاره مانند زمین شدند. این منظومه حدود 10 پارسک یا 33 سال نوری از زمین فاصله دارد و توسط ماهواره بررسی سیارات فراخورشیدی گذری ناسا (TESS) شناسایی شد.

اولین مشاهدات صورت گرفته

این سیستم برای اولین بار در اکتبر 2021 مشاهده شد، زمانی که میشل کونیموتو، یک دانشمند فوق دکترا در موسسه کاولی(Kavli) MIT مشغول تحقیق در زمینه اخترفیزیک و فضا بود و یکی از رهبران دانشمندان اکتشافات، در حال تجزیه و تحلیل داده‌های TESS بود.

علاوه بر جذابیت ستاره شناسان، ستاره ای به نام HD 260655 در قلب منظومه، میزبان حداقل دو سیاره مانند زمین بود.

مطلب پیشنهادی: علم کوانتوم چیست؟

کونیموتو متوجه یک جفت شیب دوره ای در نور ستاره از ستاره HD 260655 شد. او سپس از خط لوله بازرسی علمی مأموریت، برای بررسی سیگنال ها استفاده کرد و به زودی آنها را به عنوان اجسام مورد علاقه TESS (TOI) یا سیارات بالقوه طبقه بندی کردند. در حالی که فرآیند چنین طبقه بندی می‌تواند چندین سال طول بکشد، زمان در مورد HD 260655 با استفاده از داده های آرشیوی کوتاه شد.

کونیموتو دریافت که ستاره HD 260655 توسط طیف سنج اشل با وضوح بالا (HIRES) نیز مشاهده شده است. این ابزاری است که در هاوایی به عنوان بخشی از رصدخانه Keck عمل می کند. علاوه بر این، همین ستاره در یک بررسی مستقل توسط CARMENES که به عنوان بخشی از رصدخانه Calar Alto اسپانیا فعالیت می کند، فهرست شده است.

مطلب پیشنهادی : ساخته شدن لیزر اتمی ابدی

کونیموتو و تیمش به HIRES و CARMENES نزدیک شدند و این دو داده را ترکیب کردند. پس از این همکاری، حضور دو سیاره در اطراف HD 260655 تایید شد.

کونیموتو گفت: «هر دو سیاره در این منظومه به دلیل درخشندگی ستاره‌شان، هر کدام از بهترین اهداف برای مطالعه اتمسفر محسوب می‌شوند.

ویژگی های دور سیاره مشابه زمین

با مطالعه بیشتر داده های TESS، اخترشناسان تشخیص دادند که سیاره درونی، HD 260655b، هر 2.8 روز به دور ستاره می چرخد ​​در حالی که سیاره بیرونی، HD 260655c، هر 5.7 روز یک بار به دور ستاره می چرخد.

مشاهده فرصت های شغلی فریلنسری در شهر کار

جرم سیاره درونی دو برابر زمین و سیاره بیرونی سه برابر زمین بزرگتر است.با ارزیابی چگالی این دو سیاره، تیم به این نتیجه رسید که آنها مانند زمین، زمینی یا صخره ای هستند. با این حال، به دلیل دمای بالای سیارات، بعید است که قابل سکونت باشند. کونیموتو افزود: «ما این محدوده را غیر قابل سکونت می‌دانیم به این دلیل که سطح آن دمای خلیلی بالایی دارد در نتیجه به نظر می‌آید آب مایع روی سطح وجود نداشته باشد».

منبع : گجت 360

مطالب مرتبط
کسری نخعی
کسری نخعی
تماس مستقیم : 00989102016310 | کارشناس ارشد مهندسی مکانیک از دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی | برنامه نویس پایتون و علاقه‌مند به پژوهش‌های علمی
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد تخفیف 50 درصدی ویژه نوروز : norouz

X
آینده شغلی خود را با دوره های آموزشی مهارت محور شهر دانش تضمین کنید

عضویت در خبرنامه شهر دانش

در خبرنامه شهر دانش عضو شوید و از آخرین اخبار روز علم و دوره های مهارت محور شهر دانش مطلع شوید. کافیست ایمیل خود را وارد نمایید و روی دکمه اشتراک کلیک کنید.